Anasayfa / Yazılım / Hard Diskinizi Temizleyin Diskinizde Yer Acın

Hard Diskinizi Temizleyin Diskinizde Yer Acın

Öncelikle şunu söyleyeyim. İnternetten dosya indirirken ya da bir program yüklerken aşağıdaki işlemleri yapmayın. Çünkü veri kaybı olabilir.

Reklamlar

İkinci olarak bu işlemleri yapmadan önce hard diskinizdeki boş alanı ve kullanılan alanı not edin. (“C” ye sağ tıklayıp özellikleri seçin, orada yazıyor.) Bakalım bu işlemler ne kadar işe yarayacak

Dosya temizliğini extra bir program kullanmadan yapacağımız için öncelikle gizli dosya ve klasörleri görünür hale getirelim:
“Bilgisayarım”a girelim Yukarıdaki menüden “Araçlar”a tıklayıp “Klasör Seçenekleri…”ni seçelim. Karşımıza gelen pencerede yukarıda bulunan “Görünüm” yazısına tıklayalım. Biraz aşağıda yer alan “Gizli dosya ve klasörleri göster” seçeneğini işaretleyelim. “Uygula” ve ardından “Tamam” seçeneklerine tıklayalım. Artık gizli dosya ve klasörleri görebiliriz.

Reklamlar

gorunuryapmaklh2

 

Bize gerekecek bilmemiz gereken bir bilgi var, o da kullanıcı adımız. Eğer bilmiyorsak “Başlat”a tıkladığımızda en yukarıdaki simgenin yanında yazan ismi not edelim. Mesela bende bir ördek resmi var ve yanında ismim yazıyor.

Şimdi temizleme işlemine geçebiliriz:

Temporary Internet Files Klasörünü Temizlemek:
C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adımız\Local Settings\Temporary Internet Files

İnternette gezindiğimiz sitelerin bilgilerinin tutulduğu yerdir. “Bilgisayarım”a giriyoruz, “C” ye giriyoruz, ardından “Documents and Settings” klasörüne giriyoruz, “kullanıcı admız”ın yazılı olduğu klasöre giriyoruz, “Local Settings” klasörüne giriyoruz ve son olarak “Temporary Internet Files” klaösrüne giriyoruz. Bütün dosyaları seçip siliyoruz.

Temp Klasörlerini Temizlemek:

C:\Windows\Temp
Burada internetten indirdiğiniz dosyalar inme süresince yer alırlar. Dosya indirirken hata olursa silinmeden kalabiliyorlar. Bu “Temp” klasöründeki tüm dosyaları seçip silelim.

C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adınız\Local Settings\Temp
Genelde bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar kurulum için gereken dosyalarını buraya koyarlar. Bu “Temp” klasöründeki tüm dosyaları da seçip silelim.

Siinmeyen dosyalar olursa, bu dosyalar haricindeki dosyaları seçip silme işlemine devam ediyoruz. Bazı dosyalar o an çalışan programlar tarafından kullanılıyor olabiliyor.

Geri Dönüşüm Kutusunu Temizlemek:
Sildiğimiz dosyalar geri dönüşüm kutusunda birikecekler (eğer shift+del ile silmediyseniz). Masaüstünde yer alan “Geri Dönüşüm Kutusu”na sağ tıklayıp “Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt”ı seçelim. Bize emin misiniz diyecek, “Evet” diyelim.

Sistem Geri Yükleme Yedeklerini Temizlemek:
Windows belirli aralıklarla sistem dosyalarının yedeğini alır. Mesela ekran kartı driverını yüklerken eski driverın yedeğini alır, istersek eski driverlara geçiş yapabiliriz.

En son yedek hariç hepsini silmek için:
“Bilgisayarım”a girelim. “C”ye sağ tıklayıp “Özellikler”i seçelim. Karşımıza gelen penereden “Disk Temizleme”ye girelim. Açılan Disk Temizleme penceresinde yukarıdaki menüde bulunan “Diğer Seçenekler”i tıklayalım. “Sistem Geri Yükleme” yazısı altındaki “Temizle…” yazısına tıklayalım. Bize temizlemek için emin olup olmadığımızı soracak. Evet diyelim.

sistgeritemck5

 

Hazırda Beklet Özelliğini Devreden Çıkarmak:
Bu özellik şöyle bir şey, mesela bir grafik programında çizim yapıyorsunuz. Hazırda Beklet özelliğini kullanarak bilgisayarı kapattınız. Bilgisayarı açtığınızda, bilgisayarı kapatmadan önceki çizim karşınıza çıkıyor, çiziminize kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Daha ayrıntılı söylersek, ramlerdeki bilgileri bilgisayarı kapatmadan önce harddiske kopyalıyor.

Bu özelliği siz kullanın ya da kullanmayın, bu özellik aktifse harddiskinizde ramlerinizin boyutu kadar yer ayrılıyor (C:\hiberfil.sys).

Bu özelliği kapatmak için “Denetim Masası”na giriyoruz. Denetim Masanız kategori görünümündeyse, “Performans ve Bakım”a tıklayın, “Güç Seçenekleri”ne girin. Denetim Masanız klasik görünümdeyse direk “Güç Seçenekleri”ne girin. Karşınıza çıkan pencerede yukarıdaki menüden “Hazırda Beklet”i seçin. “Hazırda bekletmeyi etkinleştir” yazısının yanındaki kutudaki işareti kaldırın. Kutu boş olsun. “Uygula” ve ardından “Tamam”a tıklayın.

Böylece ramlerimizin boyutu kadar yer açılmış olacak.

Not: bu özelliği merak ettim denemek istiyorum diyorsanız, “başlat”a girip “bilgisayarı kapat”a tıklayın, “shift”e basılı tutun, “beklemede” yazısı “hazırda beklete” dönüşecek. Hazırda beklete tıklayın

www.ozengen.com

Reklamlar

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*