Anasayfa / İnternet / Google Chrome WWW ve HTTPS:// artık gizliyor

Google Chrome WWW ve HTTPS:// artık gizliyor

Google Chrome 76 sürümünde yeni bir değişiklik yaptı. Artık sitelere giriş yaptığınız zaman, adres çubuğundaki https:// ve www url’leri gizleniyor. Artık https://www.ozengen.com adresine giriş yaptığınız zaman Chrome adres çubuğunda sadece ozengen.com adresini göreceksiniz.

Reklamlar

Eğer son güncellemeden sonra URL’leri tam olarak görmek istiyorsanız, Chrome’un özel ayarlarını kullanarak bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

chrome://flags/#omnibox-ui-hide-steady-state-url-trivial-subdomains

Reklamlar

Yukarıdaki linki adres çubuğunuza kopyalayarak Omnibox UI Hide Steady-State URL Trivial Subdomains özelliğini disable duruma getirin.

Google artık bu URL’lerin çok önemli olmadığını düşünüyor. Adres çubuğunuzda site ile alakalı “Güvenli” veya “Güvenli değil” ibaresini bildirdiği için, Https:// veya Https:// url’lerini görüntülemenin çok bir anlamı kalmıyor.

Google tarafından yapılan açıklama; “Chrome ekibi, UI yüzeylerinin sadeliğine, kullanılabilirliğine ve güvenliğine önem verir. URL’lerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmak ve tescilli etki alanından dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırmak için çoğu Chrome kullanıcısı için alakasız olan URL bileşenlerini gizleyeceğiz. Masaüstündeki Chrome omnibox’ta ve M76’da Android’de “https” şemasını ve özel durum alt alanını “www” gizlemeyi planlıyoruz.

Bakalım ilerleyen güncellemelerde, bu özellikte ısrarcı olacaklar mı göreceğiz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*