Anasayfa / Mobil / Global sürüm – Çince sürüm fark nedir ve nasıl seçilir?

Global sürüm – Çince sürüm fark nedir ve nasıl seçilir?

Global ROM, Global versiyon veya China versiyon, Xiaomi’nin akıllı telefonlarının her birinde bulunan çeşitli varyasyonlardan bazılarıdır. Pek çok durumda, hangi akıllı telefonları satın aldığımız gerekiyor gibi birçok şüphe ortaya çıkıyor.

Reklamlar

Bugünkü yazımızda Global sürüm ne demek ? Çin sürümü ne demek ? Hangisini seçmeliyim sorularına cevap vereceğiz.

CN Sürümü olarak da bilinen Çince Sürüm

CN Versiyonu olarak da adlandırılan bir Xiaomi akıllı telefonun Çince versiyonu, Asya ülkesinde satışa sunulan ürünü ifade etmektedir. Yani adından da anlaşılacağı gibi Çin’de satılacak versiyondur.

Reklamlar

Çin Sürümünün Google hizmetleri yoktur, bu nedenle Play Store uygulama mağazasına erişimimiz olmayacaktır. Ayrıca, bu sürüm yalnızca Çince ve İngilizce dillerine sahiptir, bu durumda Türkçe yapılandırmasına izin vermez.

Dikkate alınması gereken özelliklerinden bir diğeri ve bu durumda donanım düzeyinde, B20 bandını kullanan frekanslara bağlantı için desteğin olmamasıdır. Bu versiyonlar Türkiye’de 4G’yi desteklememektedir.

Global sürüm ne demek ?

Global ROM uluslararası kullanım için hazırlanan içerisinde Çince ve İngilizce dışında diğer dillerin de bulunduğu ve google uygulamaları da dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanılan genel uygulamaların bulunduğu MIUI versiyonudur. Çince Sürümünde varsayılan olarak bulamadığımız belirli ihtiyaçları karşılamak için oluşturulmuş bir sürüm, bir Özel ROM’un yüklenmesiyle elde edilir.

Global ROM’a sahip her Xiaomi akıllı telefon, Global sürüm değildir. Satıcı tarafından yüklenen veya Xiaomi EU tarafından özel bir ROM yüklenmiş Çin sürümünde bir akıllı telefon kullanıyor olabilirsiniz. Tüm bunlar, Türkçe dilinin yanı sıra Google’ın hizmetlerine ve dolayısıyla Play Store’a sahip olmak için yapılır.

Hangisini seçmeliyim ?

Türkiye’de, Avrupa’da ya da Çin dışında herhangi bir ülkede olsak da, bir Xiaomi satın alırken satın almamız gereken en çok tavsiye edilen sürüme Global Sürüm denir. Tam olarak söylemek gerekirse, bir Xiaomi terminalinin Global Sürümü, varsayılan olarak tüm dillerin yanı sıra yüklü Google hizmetlerine ve dolayısıyla Play Store uygulamalarının depolanmasına sahip olan tek sürümdür.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*