Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook’daki Video virüsü DİKKAT

Facebook’daki Video virüsü DİKKAT

facebook-video-virüs

Facebook video virüsü cok fazla yaygınlaşmaya başladı ve dikkatli olmanız konusunda uyarıyoruz.

“İzleyin bence süper oldu” şeklinde sahte bir yazı ile kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışan virüs, bu şekilde kullanıcılar arasında yayılıyor. İlgili içeriğe tıkladığınızda Flash Player yüklemeniz gerektiğini söyleyen zararlı yazılım aslında bilgisayarınıza ilgili kötü niyetli yazılımı yüklüyor.

Reklamlar

Chrome tarayıcısı üzerinden çalışan virüs, web tarayıcınızın kontrolünü bir eklenti vasıtası ile ele geçirerek Facebook hesabınızı kontrol altına alıyor. Kullanıcılar, Faceook hesaplarını her açtığında bir müzik ile karşılaşıyor.

Facebook hesabında otomatik olarak çalıştırdığı ‘Youtube’ isimli sahte uygulama silseniz de geri geliyor.

Reklamlar

Örnek Video Virüs:

video virüs

Facebook video Virüsünü Aşağıdaki yolları takip ederek temizleyebilirsiniz.

– Başlat tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne regedit yazın

– Regedit’i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > seçeneğini takip edin.

– Burada “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip bir dosya olacaktır.

– Bu dosyayı silerek web tarayıcınızı baştan başlatın. Virüs temizlenmiş olacaktır.

Virüs Çok tehlikeli arkadaşlar dikkat edelim.

2. YÖNTEM

Bilgisayarınızdan System Restore yani Sistem Geri Yükleme yapmalısınız. Bu şekilde büyük ihtimalle sorununuzu çözeceksiniz. Bunu nasıl yapmanız gerektiğini bir alt kısımda bulabilirsiniz.

 

Sistem Geri Yükleme’yi kullanmak için

Geri Yükleme‘yi başlatmadan önce tüm açık dosyaları kaydedin ve bütün programları kapatın.Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızı yeniden başlatır.

 1. Başlat düğmesini tıklatarak Sistem Geri Yükleme‘yi açın. Arama kutusuna Sistem Geri Yükleme yazın, ardından arama sonuçları listesinde Sistem Geri Yükleme‘yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse parolayı yazın veya onay verin.
 2. Bir geri yükleme noktası seçmek ve bilgisayarınızı geri yüklemek için sihirbaz içerisindeki adımları takip edin.Daha fazla bilgi için “Sistem Geri Yükleme: sık sorulan sorular” kısmına bakınız.

Windows7-Sistem-Geri-Yükleme

Windows 7‘deki Sistem Geri Yükleme, bir kilitlenme sonrasında sorun giderme için saatlerce çaba harcamanızı önleyebilir.

 

Bu 2 yöntemden bir tanesini yapmanız halinde büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir veFacebook virüslerinden kurtulacaksınız. Eğer başınıza bu durum tekrar gelirse, bu 2 yöntemi tekrar yapmanız gerekir. Ancak, güvenmediğiniz bağlantılara tıklamayarak kendinizi en iyi şekilde garantiye alabilirsiniz.

3.YÖNTEM

C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions (Win 7 için C:\Users\Bilgisayar\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions) yoluna yidin.

Buradaki Extensions klasörünün içerisindeki dosyalar Chrome’a eklediğiniz eklentileri belirtir. Yani oradaki dosyalar reklam engelleyicisi Ad Block da olabilir, Chrome’a eklediğiniz bir tema da.

Tavsiyemiz Chrome’yi kapatın. Extensions klasörü içerisindeki dosyaları masaüstünde yedekleyin. Yani oradaki dosyaları kopyalayıp masaüstünde bir klasöre yapıştırın. (Yedeğini alın) Daha sonra bu klasör içerisindeki “sfasfadsxax” isimli klasörleri silin.

 

Serkan Çataltaş

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

8 yorum

 1. kayıtlı yazılar ya ad klasörler zarar görmez değil mi

 2. Yakup Bölükbaşı

  slm bu birinci yöntemdeki policies var ama google choreme yok

 3. 2. Yöntem Ekledim onu deneyebilirsiniz.

 4. Fırtına Zeynep

  sürekli paylaşılıyor ama karmaşık bir dosya yok BCD000000 desciption ve objects diye 3 tane program var zaten bir msj ile net anlatım yaparsenız memlun olurum şimdiden tşk

 5. anlatılan işlemi uyguladıktan sonra aşağıdaki Konuyu inceyip buradaki işlemide yaparsanız tekrar gelmeyecektir.
  http://www.ozengen.com/combofix-ile-bilgisayarinizi-temizleyin/

 6. Asude Gülfem Şehit

  yeniden geri geliyorsa?

 7. Bilgisayarınızı Güvenli modda açıp silmeyi deneyin birde

 8. Ben SiLmaye ÇaLıştım oLmadı BöyLe Dior

  BeLirtilen tüm degerler silinemedi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*