Anasayfa / Teknoloji / En Hızlı Tarayıcı Hangisi

En Hızlı Tarayıcı Hangisi

chrome mozilla explorer

Reklamlar

Hız ve performansın çok önemli olduğu günümüzde, kullanıcılar hangi tarayıcının gerçekten daha hızlı olduğunu merak etmektedir. Bilgisayar , akıllı telefonlar ve tabletlerimizde kullandığımız bu tarayıcılar arasında kıyasıya bir yarış var. Her geçen gün daha yüksek performans gösteren güncellemeler yayınlamaya devam ediyorlar.

Google Chrome kullanım sayısı olarak diğer tarayıcılara fark atmış durumda. Mozilla’nın takip ettiği Chrome için diğer tarayıcılar nasıl bir geişme kaydetmiş ve performans olarak hangisi daha hızlı ? Tamindir ekibi tarafından yapılan bu testleri sizlerle paylaşmak istedik.

Reklamlar

Lenovo Ideapad Z510 laptop üzerinde Windows 8.1 işletim sistemi kullanılıyor ve tüm tarayıcılar tamamen aynı koşullar altında test edildiler. Test edilen tarayıcı versiyonları aşağıdaki gibidir.

Google Chrome: 38.0.2125.104 m
Mozilla Firefox: 33.0
Microsoft Internet Explorer: 11.0.9600.17351
Opera: 25.0.1614.50
Yandex.Browser: 14.8.1985.12084

Browsermark Testi

Browsermark web tarayıcıların günlük hayattaki performansının ölçümü için kullanılır. İnternet Explorer’ın sınıfta kaldığı bu test’te bütün tarayıcılar birbirine yakın sonuçlar göstermiş durumda.

Google Chrome bu testte rakiplerine oranla daha başarılı bir görüntü sunuyor.

Peacekeeper Testi

Peacekeper testi tarayıcıları basit işlemler ile kullanarak tarayıcıların normal işlemlerdeki hızını ölçmeye çalışıyor. İnternet explorer bu testte de rakiplerine oranla daha geride kalıyor.

Google Chrome , Mozilla firefox , Opera ve Yandex.Browser ortalama olarak aynı hızda kullanıldığı görünüyor.

Sunspider Testi

Javascript kodları içerek sayfalarda hangi tarayıcının daha hızlı olduğunu test etmek için Sunspider testine geçiyoruz. İnternet Explorer bu testte gayet başarılı sonuçlar sunuyor. Diğer Opera, Chrome, Yandex.Browser ve Firefox web tarayıcıları ise düşük performans gösteriyor. Yine de Firefox’un IE’den sonra en hızlısı olduğu ve Opera’nın sonuncu olduğunu da belirtmek gerek.

Bellek Testi

Bellek testinde Tarayıcıların ne kadar ram tükettiği test ediliyor. Aynı ana sayfada birkaç sayfa açılarak tarayıcıların ne kadar ram kullandığı ve bilgisayarınızı ne kadar yavaşlattığı test ediliyor.

Testin sonuçları bir hayli ilginç. Google Chrome oldukça fazla ram tüketiyor. Düşük ram sahibi bilgisayarlar için Chrome kullanımı mantıklı olmayacaktır.

Bu testin lideri Mozilla firefox. Düşük özellikte bilgisayar kullanıcıları için en iyi tercih oduğunu gösteriyor.

Genel test sonuçları

Test sonuçlarında Google Chrome beklenenden daha düşük bir performans ile karşımıza çıkıyor. Alternatif tarayıcı arayanlar için Opera iyi bir tercih olabilir. İnternet Explorer her ne kadar yenilikler sunduğu ve güncellemeler ile kullanıcılara iyi bir deneyim yaşattığını söylesede rakiplerinin çok gerisindeler.

tarayici test

Google Chrome ücretsiz indirin

indir-ozengen

Mozilla Firefox ücretsiz indirin.

indir-ozengen

 

Testler Tamindir ekibi tarafından yapılmıştır. Yazı için teşekkür ediyoruz. İlerleyen zamanlarda, yeni güncellemelerden sonra bir tarayıcı testi ile daha karşınızda olacağız.

Kaynak : http://blog.tamindir.com/hangi-internet-tarayicisi-daha-hizli_7320/

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*