Anasayfa / Yazılım / Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayar’da en kolay ekran görüntüsü alma yöntemini sizlerle paylaşacağız. Bu yöntemi çoğu bilgisayar kullanıcısı biliyordur diye düşünüyoruz fakat bilmeyen kişiler için gayet faydalı olacağını düşünüyoruz.

Reklamlar

Windows xp , Windows 7 ve windows 8 işletim sistemlerinde bu yöntemi kullanarak ekran resmini çekebilirsiniz. Ekran görüntüsü için çok farklı programlar vardır fakat anlık işlemlerde ve acil durumlarda görüntüyü almak için her bilgisayarda bulunan tuş kombinasyonlarını ve Paint yazılımını kullanacağız.

Ekran görüntüsü nasıl alınır ?

Ekran görüntüsünü yakalamak istediğimiz ekranda

Reklamlar

ekran görüntüsü alma

1. Ctrl + Print Screen tuşlarına basıyoruz.

NOT: Bazı klavyelerde PrtScn tuşu, PRTSC, PRTSCN veya benzer bir kısaltma şeklinde görünebilir. PrtScn tuşu olmayan belirli dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil aygıtlar, ekran yakalamak için FN+Insert gibi başka tuş birleşimlerini kullanabilir. Dizüstü bilgisayarınızla veya aygıtla gelen kılavuzda belirli yönergeleri inceleyin.

paint ekran görüntüsü

2. Başlat butonuna basarak arama çubuğuna Paint yazarak ilgili programı açıyoruz. CTRL + V kısayoluna basarak veya sağ tıklayıp yapıştır diyerek ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

3. CTRL – S kısayol tuşuna basarak ekran görüntüsünü istediğiniz bir alana kaydedebilirsiniz.

Aldığınız ekran görüntüsünü paint düzenleyebilirsiniz. Yeniden boyutlandır seçeneği ile resmi boyutlandırabilir , Seç seçeneği resmi kırpabilirsiniz. Buna benzer birçok aracı kullanarak resiminizde birçok değişiklikler yapabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*