Anasayfa / Yazılım / Telefon ve bilgisayarda büyük eşittir ( ≥ ) işareti nasıl yapılır?

Telefon ve bilgisayarda büyük eşittir ( ≥ ) işareti nasıl yapılır?

Bilgisayar’da matematik veya hesaplamalarda sıklıkla kullandığımız büyük eşittir işareti nasıl yapacağınızı anlatacağız. Bir sayıya eşit veya o sayıdan büyük olduğunu ifade etmek için kullanılan büyük eşittir işareti klavye üzerinde herhangi bir kısayol tuşu yoktur. Büyük eşittir simgesi yapabilmek için karakter eşlem tablosunu kullanabiliriz , veya büyük eşittir ascii tablosunda denk gelen sayılar ile yapılabilmektedir.

Reklamlar

Klavyede küçük büyük eşittir işareti için bir kısayol bulunmadığından karakter eşlem tablosu üzerinden anlatacağız. İsterseniz yazı başlığındaki işaretleri kopyalayarak kolayca istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

≤ ≥ işareti nasıl yapılır ?

F veya Q klavyede küçük eşittir işareti ya da büyük eşittir işareti yapmak için bilgisayarınızın arama bölümüne “karakter eşlem” yazın ve ilgili pencereyi açın. Ya da “Başlat – Çalıştır” menüsüne “charmap” yazıp giriş yapın.

Reklamlar

“Yazı Tipi” bölümü “Arial” olarak seçin.

“Gelişmiş görünüm” kutusunu işaretleyin ve “Unicode’a git” alanına klavyede küçük eşittir işareti kodu olan “2264” girin. Klavyede büyük eşittir işareti kodu ise “2265”.

Tablonun ilk hücresinde küçük eşittir simgesi yanında da büyük eşittir sembolü çıkacaktır, iki kere tıklayarak seçin ve aktif olan “Kopyala” butonuna basarak kopyalayın ve istediğiniz yerde yapıştırın.

Büyük eşittir işareti bu şekilde yazabilir veya yazımızdan kopyalayabilirsiniz. İşlem bu kadar !

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*