Anasayfa / Mobil / iPhone Kulaklıgınızın Bilmediginiz Özellikleri

iPhone Kulaklıgınızın Bilmediginiz Özellikleri

iPhone kulaklığınızın üzerindeki kumandayı bu zamana kadar sadece ses seviyesini ayarlamak için kullanmış olabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra kulaklığınızın marifetlerine şaşıracaksınız. İşte iPhone kulaklığında bulunan kumanda ile yapabilecekleriniz;

Reklamlar

1. Siri’yi çalıştırın.

iPhone 4s kullanıcıları kulaklık üzerindeki kumandanın orta tuşunu belli bir süre basılı tutarak telefonlarında bulunansesli yönetim asistanı Siri‘ye erişebilirler. 

2. Fotoğraf çekin.

Kamera uygulaması çalışırken kulaklık üzerindeki kumandanın ses açma (+) tuşu ile fotoğraf çekebilirsiniz. Malesef bu özellik diğer fotoğraf çekme uygulamalarında (Instagram veya Facebook Camera gibi) çalışmıyor. Tripod ayak kullananlar, bu özellik sayesinde telefonu titretmeden çekim yapabilirler.

Reklamlar

3. Bir parçayı veya videoyu başlatın / durdurun.

Kumandadaki orta tuş aslında en çok bu işlem için kullanılıyor. Örneğin müzik dinlerken kumandanın orta tuşuna basarsak parçayı durdurabilir, tekrar basarak parçayı kaldığı yerden devam ettirebiliriz.

4. Müzik dinlerken bir sonraki parçaya geçin.

Müzik uygulamasında bir sonraki parçaya geçmek için kulaklık üzerindeki kumandanın orta tuşuna hızlıca iki kez basın.

5. Müzik dinlerken bir önceki parçaya geri dönün / parçayı başa alın.

Müzik uygulaması açıkken önceki parçaya dönmek veya dinlediğiniz parçayı en başından başlatmak için kulaklık üzerindeki kumandanın orta tuşuna üç kez hızlıca basın.

6. Dinlediğiniz parçayı ileri / geri sarın.

Dinlediğiniz parçayı ileri sarmak isterseniz kumandanın orta tuşuna iki kez hızlıca basın ve ikincide parmağınızı basılı tutun. Şarkıyı geri sarmak için ise kumandanın orta tuşuna üç kez hızlıca basın ve üçüncüde parmağınızı basılı tutun.

7. Gelen çağrıyı cevaplayın / bitirin / reddedin.

Telefonunuza bir çağrı geldiğinde cevaplamak için kumandanın orta tuşuna bir kez basın. Çağrıyı bitirmek için aynı tuşa tekrar basabilirsiniz. Eğer çağrıyı reddetmek (meşgule almak) istiyorsanız kumandanın orta tuşuna basın ve 2 saniye boyunca basılı tutun. Parmağınızı çektiğinizde duyacağınız 2 adet “bip” sesi, çağrıyı başarıyla reddettiğinizi gösterir.

8. Çağrılar arasında geçiş yapın.

İki veya daha fazla çağrı arasında geçiş yapmak istiyorsanız kumandanın orta tuşuna bir kez basarak diğer çağrıya geçiş yapabilirsiniz. 7. özellikte anlattığım çağrıyı bitirme işlemini çoklu çağrılarda da kullanabilirsiniz.

Eminim bu yazıyı okuduktan sonra çoğu iPhone kullanıcısı, kulaklık kullanırken elini daha az cebine atacaktır. 

Reklamlar

2 yorum

  1. kulaklık ucu kaç mm kulakları kaplayan kulaklıklardan iphone 4 e takamadım girmiyor sadece kendi kulaklığı mı oluyor

    • İçi pislik dolduğundan girmez, girse de ya çalışmaz ya da bazı özellikleri çalışmaz. Orayı temizlemelisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*