Anasayfa / Web Tasarım / Google Sitemi En Son Ne Zaman Ziyaret Etti

Google Sitemi En Son Ne Zaman Ziyaret Etti

Website sahipleri için faydalı olacağını düşündüğümüz bir bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Google Bot‘larının sitenizi hangi aralıklarla ziyaret edip, içeriklerinizi indekslediğini anlamak oldukça karmaşık bir işlemdir. Sitenizi güncelleme zamanınıza, sunucu kalitenize, içerik zenginliğinize, ziyaretçi sayısı, site ziyaretçi kitleniz gibi birçok sinyal alınarak, Google Botları içeriğinizi indexlemeye devam eder. Sitenizin indexlenmesi içeriğinize göre de farklılık gösterebilir.

Reklamlar

Site taranma hızınızı Webmaster Tools kullanarak değiştirebilirsiniz fakat Google tarafından önerilen bir yöntem değildir.

Tarama hızını değiştirmek için Webmaster Tool / Ayarlar / Site ayarları / Tarama hızı seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Reklamlar

webmaster tarama hizi

Tarama zamanını Google optimize ediyorsa, Google botlarının sitenizi en son ne zaman ziyaret ettiğini görmek için faydalı bir yöntem var. Google önbelleği kullanarak sitemizin indexlenen son halini ve zaman bilgisini görebiliriz.

İşlemi gerçekleştirmek için; Tarayıcı adres çubuğuna Cache:siteadı.com yazarak enter’a basıyoruz. Örnek: Cache:ozengen.com

cache google

Sitenizin hemen üstünde bulunan bilgilendirme alanında önbelleğin en son ne zaman alındığını görebilirsiniz.

Bu, siteadı.com için Google’ın önbelleğidir. Bu, sayfanın 1 Haz 2015 23:41 GMT tarihine ait anlık ekran görüntüsüdür.

cache tarih

Bu şekilde Bot’ların sitenizi en son hangi tarihte ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Bu tarihten sonra girmiş olduğunuz içerikler, resimler, metinler hiçbir şekilde Google aramalarında listelenmeyecektir. Google botlarının sitenizi düzenli bir şekilde optimize edebilmesi için, öncelikli yapanız gerekenler; Site hızınızı stabilize etmek ve içeriklerinizi düzenli olarak girmektir. Sürekli yayından kesilen siteler ve içeriğini güncellemeyen siteler Google tarafından kullanıcılar’a fayda sağlayan siteler olarak görülmezler. Bu konular’a dikkat ettiğinizi ve özgün içeriklerle sitenizi güncelediğiniz sürece arama sonuçlarında oldukça verimli sonuçlar alabilirsiniz. Bu zaman zarfında girdiğiniz içeriklerin kopya olmaması ve Google Kaliteli site oluşturma yönergelerine uyguması gerekiyor.

Arama sorunları hakkında düzenli olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Konu hakkında soru ve sorunlarınız için yorum gönderebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

  1. Bilgi için teşekkür ederim çok işime yaradı.

  2. yazı faydalı oldu size teşekkür ederiz.

  3. Teşekkürler da uygulaması yapıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*