Anasayfa / Yazılım / Windows Xp Kullanıcılarına Son Uyarı

Windows Xp Kullanıcılarına Son Uyarı

Microsoft, Windows XP’yi destek süresinden sonra kullanmak isteyenleri bu sefer böyle uyardı!

Microsoft, 8 Nisan 2014 tarihini Windows XP kullananların kafasına kazıma çalışmalarına devam ediyor. Çünkü bu tarihten itibaren 2001’de çıkan işletim sistemi için herhangi bir güvenlik yaması sunulmayacak ve XP kullanıcıları, yeni tehlikelere göğüs germek zorunda kalacaklar. Yine de tüm dünyada Windows XP kullananların oranı, Net Applications verilerine göre yüzde 37 gibi oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor.

Reklamlar

Microsoft’un Güvenilir Bilişim bölümünün direktörü Tim Rains, Microsoft Security blog’undayaptığı açıklamada birçok şirketin Windows XP’den Windows 7 veya 8’e geçeceğini duyduğunu, ancak bazılarının desteğin bitiş tarihine kadar yükseltmeyi planlamadığının da kulağına geldiğini söyledi. Rains, bazı müşterilerinin “donanımları bozulana kadar” Windows XP’de kalacaklarını bile söylediğini ekledi.

Rains, Microsoft’un her ayın ikinci Salı günü yayınladığı güvenlik yamalarının desteklenen tüm Windows işletim sistemleri için aynı anda yayınlandığını vurguluyor. Bununla birlikte bazı hacker’lar, bu yamalar üzerinde ters-mühendislik çalışmaları yaparak yamaların hangi açıkları onardıklarını bulabiliyor ve bu açıkları güncellemelerin uygulanmadığı işletim sistemleri üzerinde kullanacak zararlılar oluşturabiliyorlar.

Reklamlar

Rains, 8 Nisan 2014’ten sonra Windows XP’nin Vista, Winodws 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarının alacağı güvenlik yamalarını almayacağını söylüyor. Micrososft’un yayınladığı bir grafikte ise (yukarıda) Windows XP SP3’e zararlı bulaşma oranının, son Windows’lara oranla çok daha yüksek olduğu gösteriliyor.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*