Anasayfa / Yazılım / Windows Aero Nedir Nasıl Kapatılır

Windows Aero Nedir Nasıl Kapatılır

Windows Aero Nedir Nasıl Kapatılır Bilgisayar hızlandırma

Reklamlar

Windows Aero, Windows işletim sistemi ailesine Windows Vista ile katılmış bir özellik ve temadır. Temelde getirdiği yenilik, gelişen ekran kartı teknolojisinden faydalanarak Windows arayüzünü görsel anlamda geliştirmek ve kullanıcının göz zevkine hitap etmektir. Pencere ve benzeri arayüzlerin gösteriminde ekran kartından faydalanılarak normalde bilgisayarın merkezi işlemcisine yük getirecek görsel efektler mümkün kılınmıştır.

Aero Windows arayüzüne şu gibi nitelikler kazandırır:

Reklamlar
 • Transparan pencere kenarlıkları
 • Canlı ikonlar
 • Pencere animasyonları
 • Pencere önizleme

Ayrıca Windows 7 ile geliştirilen Aero bu Windows sürümüne şu ve benzeri özellikleri getirir:

 • Aero Peek: Görev çubuğundaki pencere simgelerinin üstüne geldiğinizde pencerenin önizlemesini gösterir. Ayrıca görev çubuğunun en sağında yer alan masaüstünü göster butonunun üstüne gelirseniz açık bütün pencereler neredeyse tamamen şeffaflaşarak masaüstüne göz atmanıza izin verir.
 • Aero Shake: Bir pencereyi üstteki çubuğundan tutup sağa-sola sallarsanız diğer bütün pencereler simge durumuna küçülür. Aynı hareketi tekrarladığınız durumda pencereler eski haline döner.
 • Aero Snap: Bir pencereyi üst çubuğundan tutup ekranın sağ ya da sol kenarına sürüklerseniz pencere o tarafta ekranın yarısını kaplayacak şekilde yapışır. Aynı işlemi üst kenara doğru yaparsanız pencere en geniş haline gelecektir. Bunun yanında bir pencereyi üst ve yan kenarlardan birine değecek şekilde uzatırsanız diğer boyutu sabit kalacak şekilde o doğrultuda genişler.
 • Jump List: Görev çubuğunda bir pencere ikonuna sağ tıklarsanız ya da o ikona basılı tutarak yukarı doğru hamle yaparsanız o programa dair seçeneklerin olduğu bir menü açılacaktır.

 

Windows Aero Nasıl Kapatılır?

Tabii ki yukarıda saydığımız özellikler bedavaya gelmiyor. Özellikle ekran kartını kullanan bu güzellikler eğer bilgisayarınızın belleği ya da ekran kartı son model değilse size yük ve sıkıntılar getirebilir. Eğer windows araüzünde bulunan efektler yavaş ya da sorunlu çalışıyorsa ya da sadece bilgisayarınızın performansını artırmak istiyorsanız bu özelliği kapatıp sade Windows görünümüne dönmek için şu adımları izleyin:

Windows Vista

 1. Masaüstünüzde ikon ya da benzeri öğelerin bulunmadığı boş bir alana sağ tıklayın ve “Kişiselleştir”‘i seçin
 2. “Pencere Rengi ve Görünümü” yazısına tıklayın
 3. Bir sonraki ekranda sonlara doğru bulunan “Daha fazla renk ayarları için klasik görünüm ayarlarını aç” yazısına tıklayın
 4. Burada Windows Aero yerine Windows Vista Temel’i seçer ve Tamam tuşuna basarsanız Aero’yu kapatmış olursunuz

Windows 7

 1. Masaüstünüzde ikon ya da benzeri öğelerin bulunmadığı boş bir alana sağ tıklayın ve “Kişiselleştir”‘i seçin
 2. Karşınıza gelen ekranı aşağı yukarı kaydırarak “Temel ve Yüksek Karşıtlık Temaları” kısmını bulup bu temalardan birini seçerseniz Windows Aero kapanmış olur
Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*