Anasayfa / Bilişim / Türkiye Özel Bilgi Talep Listesinde 5. Sırada
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Özel Bilgi Talep Listesinde 5. Sırada

türkiye bilgi istek

Hükümetler internet devlerinden kullanıcıların özel verilerini talep etme ısrarlarından vazgeçmiyor. Google, Microsoft, Skype ve Twitter’ın 2012 şeffaflık raporlarından alınan bilgiler ışığında hazırlanan listeye göre Türkiye, en çok kullanıcı verisi isteyen ülkeler arasında beşinci sırada yer alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Google, Microsoft ve Twitter’ın yayınladığı 2012 şeffaflık raporlarını daha önce yayınlamıştık. Twitter’ın 2012 şeffaflık raporuna göre hükümetler arasında en çok tweet sildirme talebi de Türkiye’ye ait. Microsoft’un 2012 şeffaflık raporuna göre de en çok kullanıcı bilgisi isteyen yine Türkiye olarak karşımıza çıkıyor.

Reuters, internet şirketlerinin 2012 şeffaflık raporlarından yola çıkaran yeni bir istatistik yayınladı. İstatistikte Google, Microsoft, Skype ve Twitter’dan talep edilen kullanıcı verisi oranları karşılaştırılıyor. İstatistiğe göre Amerika hükümeti 2012 yılında bu şirketlerden 30 binden fazla kullanıcı verisi talep etmiş. Talep ettiği şirketler arasında büyük farkla Google en başta geliyor. Amerika’yı listede sırasıyla İngiltere, Fransa ve Almanya izliyor. Bu üç ülkenin de en çok kullanıcı verisi talep ettiği şirket Microsoft. Listenin 5.sırasında ise Türkiye var. Türk hükümeti 2012 yılı içinde internet şirketlerinden kullanıcıların özel verilerini talep eden 5.ülke. Bu taleplerin çoğunun da karşılandığını belirtmekte fayda var. Türkiye’nin en çok Microsoft’tan veri toplamaya çalıştığını istatistikte açıkça görüyoruz. Talep ettiği kullanıcı veri sayısı ise 15 bin civarında.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın