Anasayfa / Oyun / Playstation’mı XBOX’mı ?

Playstation’mı XBOX’mı ?

İçerik

Reklamlar

Oyun sektörüne yapılan yatırımların,harcanan emeklerin karşılığını bulduğu günümüzde insanlar artık sadece bilgisayarlarda oyun oynamak yerine

oyun konsolu satın alıp daha zevkli anlar yaşamak istiyor.Ancak bu kitle daha en başta çok önemli bir soru ile baş başa kalıyor ; “Playstation’mı yoksa XBOX’mı ?

Reklamlar

Bunun nedeni bu iki oyun konsolunun da büyük işler başarması ve üst düzey olması.Peki konsol seçimini yaparken nelere dikkat etmeli ? Bu sorunun cevabı aşağıdaki karşılaştırmamızda…

1-Öncelikle XBOX ve Playstation oyunları neredeyse aynı yani her ikisinde de Pes’inizi,FIFA’nızı COD’unuzu güzelce oynarsınız.Konsol seçiminizi etkileyecek öyle çok kilit oyunları yok.

2-Playstation’ın Online’ı ücretsiz yani online modu olan orjinal bir oyununuz varsa başka ücret ödemiyorsunuz ancak XBOX Live için aylık belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.(Aylık 20 Lira civarı,3-6-12 aylık alırsanız daha ucuza da gelebiliyor,fiyatlar değişebilir).Yani oyununuz orjinal olsa bile online oynayabilmek için aylık belirli bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

3-Playstation’da Store’dan oyun alırken “kardeşlik” yapabiliyorsunuz.Örneğin FIFA 14’ü 2 kişi alıp fiyatını da ikiye bölebiliyorsunuz.XBOX’da böyle bir şey yok ancak Playstation’daki orjinal oynama zorunluluğu XBOX’da yok yani 5 liralık kopya oyunları da kırdırılmış bir XBOX’da açabilirsiniz.He öneriyormuyuz ? Tabiki de hayır.Zaten yeni konsollar daha büyük güvenlik oluşumlarıyla geldiği için korsan olayı da yavaştan biter.Emeğe saygı efenim…

4-Bazı oyunları oynamak için konsol haricinde aparatlar da gerekiyor çünkü Playstation’da Move,XBOX’da Kinect sistemi mevcut.Bu sistemler sizin hareketlerinizi oyuna aktarmaya yarar.Şu an için XBOX bir adım önde çünkü bu sistem için Microsoft’un ve bazı oyun şirketlerinin çıkardıkları güzel oyunlara sahip.Playstation ise oyun yapımcılarının eline bakar durumda.

5- Konsol fiyatlarına bakacak olursak en son çıkan PS modeli PS3’ün fiyatı 550-900 TL arasında özelliklerine göre değişiyor.XBOX’ın en son çıkan konsolu XBOX 360’ın fiyatı ise 600-900 TL arasında değişmekte.Yani pek bir fark yok.Benzer şekilde oyun fiyatları arasında da fark yok diyebiliriz.

Ayrıca yakın zamanda PS4 ve XBOX One rekabetinin başlayacağını da hatırlatalım.Umarım karşılaştırmamız size en doğru seçimi yaptırabilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*