Anasayfa / Oyun / PES 2014 vs. Fifa 2014 Futbol Savası

PES 2014 vs. Fifa 2014 Futbol Savası

Oyun dünyasının iki ezeli rakibi PES ve Fifa’nın bu sene raflardaki yerlerini alacak olan versiyonlarını mercek altına aldık. Fifa 2014 ve PES 2014 hakkındaki detaylar haberimizde.

Futbol oyunu dünyasının değişmez iki ismi PES ve Fifa arasındaki rekabet bu sene iyice kızışacağa benziyor.

Reklamlar

Son birkaç senedir EA Sports‘un, Fifa üzerinde yaptığı köklü değişikliklere kayıtsız kalan Konami, bu alandaki müşteri kitlesinin büyük bir kısmınıFifa‘ya kaptırması üzerine harekete geçti. Türkiye ve Meksika gibi birkaç ülke dışında, satış rakamları bazında EA Sports‘un çok gerisinde kalanKonami, bu sene PES üzerinde birçok radikal değişikliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Bu senenin son çeyreğinde raflardaki yerini alacak olan PES 2014‘te Fox Engine ve Havok‘u kullanan Konami, oyun için yayınladığı videolarla da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Reklamlar

pes sistem

Konami, PES‘in oyun motorunu en son 2010 yılında değiştirmiş, sonra bu oyun motoru üzerinde ufak oynamalar yaparak serinin diğer oyunlarını piyasaya sürmüştü. PES‘in oyun motoru üzerinde yaptığı bu değişiklik, oyunun fanlarının büyük bir kısmını memnun ederken, bazı kesimler ise bu oyun motoru ile PES‘in özünden uzaklaştığını savunmuşlardı.

Konami‘nin, PES serisinde özellikle oyuncuların yüz detaylarında yakaladığı başarılı çizgi, bir türlü oyunun geneline yansıtılamamış, oynanış mekanizmasındaki birçok aksaklıkta, yapımın Fifa‘nın gerisinde kalmasına neden olmuştu.

Taktiksel anlamda PES önde gözüküyor

Maç öncesi taktik anlamında geniş bir seçenek yelpazesini oyuncularasunmayı başaran Konami, bu alanda Fifa‘nın çok ilerisinde olsa bile, bu taktiklerin oyuna etkisinin istenilen düzeyde olmaması, serinin fanlarını zaman zaman çileden çıkarmıştı.

PES 2014 ile bu konudaki eksiklerini gidermeyi planlayan Konami,oyuncuların maç içerisindeki performansından ötürü oluşan motivasyon derecesinin bile oynanışa etki edeceği bir sistemi oyunculara sunmak istiyor. Bununda ötesinde, taraftar faktörünün bile oyuncuların o anki performansına etki edeceği belirtiliyor.

pes 2

Konami, bu senenin son çeyreğinde PC, PS3 ve Xbox 360 için piyasaya süreceği PES 2014‘e o kadar odaklanmış durumdaki, oyunun yeni nesilkonsollar için bir sürümünü bile geliştirmiyor.

Konami‘nin PES 2014‘te yapmaya çalıştığı şeyler oyuncuların ilgisini çekmeyi başarsa bile, son dönemlerde ortaya çıkan bazı söylentilerde PESfanlarının canını sıkabilecek türden.

Yapılan açıklamalara göre, Fox Engine üzerinde hala verimli olarak çalışamayan Konami ekibi, yağışlı hava seçeneklerini oyundan çıkarmak zorunda kalmışlar. Umarız, Fox Engine yüzünden yaşanan bu aksaklık oyunun geneline de yansımaz.

Fifa oynanış anlamında bir adım önde

Şimdi, gelelim rekabetin diğer ismi olan Fifa 2014‘e. EA Sports özelliklePlaystation 3 ve Xbox 360 piyasaya sürüldükten sonra Fifa serisinde olumlu atılımlar yaptı. Oyunun PC versiyonunu bu atılımlardan ayrı tutarak, tamamen vasat bir oyunu piyasaya süren EA Sports ekibi, Fifa serisinin konsol versiyonlarında ise adeta yeni bir çığır açtı.

fifa-20145

Ülkemizde pek desteklenmese bile, Fifa serisi son birkaç yılda PES serisini çok gerilerde bıraktı. Sadece geçtiğimiz sene çıkan Fifa ve PES oyunlarının satış rakamlarına baktığımızda bile, Fifa 13‘ün, PES 13‘ten 10 kat fazlasatış yaptığını söyleyebiliriz.

Elbette bu başarının arkasında, EA Sports‘un Fifa için yaptığı büyük yatırımların olduğu da, yadsınamaz bir gerçek.

Yeni nesil konsollar içinde piyasaya sürülecek olan Fifa 14, bu konsollara özel olarak Ignite Engine isimli oyun motoruyla geliştiriliyor. EA, oyununPS3 ve Xbox 360 versiyonlarında ise geçtiğimiz sene kullandığı oyun motorunun geliştirilmiş bir sürümünden faydalanıyor.

 

EA Sports’tan yeni nesil konsollara, yeni motor

Ignite Engine‘ın tüm gücünden faydalanmak isteyen EA Sports çalışanları, şimdiye kadar yayınlanan oynanış videolarıyla da dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmışlardı.

Şayet, Konami, PES 2014′ü yeni nesil konsollar için de piyasaya sürseydi,Fifa 14 karşısında işinin bir hayli zor olacağı su götürmez bir gerçekti.

 

EA Sports, Konami gibi oyuncu detaylandırmaları üzerine yoğunlaşmak yerine, kendisini oynanış dinamiklerine adamış gibi görünüyor.

fifa-20143

Özellikle EA Sports‘un, Fifa 14 için yayınladığı “Pure Shot” ve “Real Ball Physics” videoları bir hayli dikkat çekmişti.

Oyunda tamamen gerçekçi şutlar ve tepkimeler sunulması için gerçekleştirilen çalışmaları gösteren video, Fifa‘yı oynanabilirlik ve gerçekçilik anlamında PES‘in bir adım daha önüne geçirmişti.

Konami tarafından geliştirilen PES 2014, 20 Eylül‘de, EA Sportstarafından geliştirilen Fifa 2014 ise 27 Eylül‘de raflardaki yerini alacak.

Kaynak:Shiftdelete

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*