Anasayfa / Mobil / iPhone 5C Hakkında Bütün Bilgiler

iPhone 5C Hakkında Bütün Bilgiler

Apple‘ın uzun zamandır çıkarıp çıkarmayacağı konuşulan modeli iPhone 5C, bugün düzenlenen etkinlikte iPhone 5S ile beraber duyuruldu.

Reklamlar

Artık üretimi durdurulacak olan iPhone 5‘in yerini alacak olan iPhone 5C, farklı renk seçenekleriyle dikkat çekiyor.

iPhone’da polikarbon malzeme!

Reklamlar

Sertleştirilmiş polikarbon kasasıyla darbelere karşı daha dayanıklı yapıdaolan iPhone 5Cfarklı renk seçeneğine de sahip olacak. Bu renkler isebeyazmavikırmızıturuncu (kavuniçi) ve yeşil olarak sıralanıyor.

iphone 5c

AppleiPhone 5C’yi çok uygun fiyata satışa sunmuyor fakat kendi karmarjını daha da yukarı çekiyor. iPhone 5’e göre maaliyeti epey azalancihazın, satış fiyatı daha uygun olsa bile firmanın daha çok işine yaramış gibi gözüküyor.

iPhone 5‘e göre daha ağır ve daha kalın olan iPhone 5C, 9 mm kalınlığıyla dikkat çekiyor. iPhone 5‘in kalınlığını hatırlayacak olduğumuzda 7.6 mmrakamı karşımıza çıkıyor. Arada azımsanmayacak fark olduğu bir gerçek.Ürünün ağırlığı da 130 gram seviyesinde.

iphone 5c1

Apple‘ın iPhone 5C için duyurduğu yeni silikon bazlı kılıf da ayrı bir detay olarak dikkat çekti. Yeni kılıfın fiyatı da 29 Dolar olarak belirtiliyor.

ekran-alintisi21378841713

64 GB hafıza seçeneği yok

iPhone modellerinde görmeye alıştığımız 16 ve 32 GB‘lık hafızaseçeneklerini barındıran iPhone 5C, 64 GB‘lık hafıza seçeneğine sahip değil.

Donanım olarak iPhone 5’e oldukça benzer

iPhone 5‘de kullanılan Apple A6 işlemcisini kullanmaya devam edeniPhone 5C, işlem ve grafik gücü olarak iPhone 5 modelinden geride kalmayacak.

Yine 1 GB RAM ile donatılan ürün, iOS 7 ile beraber performanslı bir deneyim kullanıcılarına sunacak.

Phone 5C’de, iPhone 5 ve 5S’te kullanılan ekrana yer veriliyor

Apple, daha önce iPhone 5‘te kullanılan ve tedarik edilen pek çok parçayıiPhone 5C ve 5S modellerinde kullanmaya devam ediyor.

1136 x 640 piksel çözünürlüğünde ve 4 inç büyüklüğünde Retina ekranınkullanıldığı cihaz, 326 ppi piksel yoğunluğuna sahip.

Gelelim kameraya!

iPhone 5S‘teki çift LED flaş özelliğini almayan iPhone 5CiPhone 5‘teki 8 Megapiksellik ana kamerayı kullanmaya devam ediyor. Saniyede 30 karehızında Full HD video kaydını destekleyen cihazın farkı ise ön kamerada.

1.9 mikron seviyesine çıkartılan piksel genişliğine sahip FaceTime HD ön kameraya sahip cihaz, görüntülü görüşme deneyimini iPhone 5’e göre daha ileri seviyeye taşıyacak.

WiFi 802.11 a/b/g/n bağlantısını destekleyen iPhone 5C, 5. nesil WiFi olarak bilinen AC teknolojisini desteklemiyor. Buna rağmen 5 GHz ve 2.4 GHz desteğine sahip olan Wireless’e ek olarak, LTE ve çift taşıyıcılı 3Gdesteği, Bluetooth 4.0 desteği ve 1440 mAh’lik batarya cihazdakullanılıyor

iphone 5c2

Peki fiyat ve çıkış tarihi ne?

iPhone 5C modeli kapasitesine bağlı olarak sırasıyla 549 ve 649 Dolarlıkkontratsız satış fiyatına sahiplar. Fiyatlar iPhone 5′e göre 100 dolardaha uygun. iPhone 5S modeli de iPhone 5‘in yerine piyasaya giriyor ve o da 5C’ye göre 100 dolar daha fazla.

iPhone 5S‘in 2250, iPhone 5C‘nin de 1800 – 1900 TL civarında ülkemizegelme ihtimali bulunuyorken, bu fiyatlar daha yüksek ya da daha düşük olabilir. Çünkü Apple’ın dünyadaki politikalarından çok farklı bir politikayı izleyen operatör ve perakendeciler, iPhone fiyatlarını olabilecek en yüksekseviyede kullanıcılarına sunuyorlar.

iphone 5c3

13 Eylül‘de ön siparişe sunulacak olan iPhone 5C, 20 Eylül’de satışa sunulacak. 20 Eylül’de ilk dalga satışının başlayacağı ülkeler arasında resmi olarak Türkiye bulunmuyor. Fakat bu ürünler çok geçmedenülkemize de gelecektir diye düşünüyoruz.

 

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*