Anasayfa / Mobil / iOS 7 Resmi Olarak Tanıtıldı !

iOS 7 Resmi Olarak Tanıtıldı !

ios7-logo

Reklamlar

Apple’ın yıllık geliştirici etkinliği WWDC’de beklenen oldu ve şirket, baştan aşağı yenilenen iOS 7, yenilenen OS X ve gözden geçirdiği ürünlerini tanıttı. Sonbahar aylarındaiPhone 4 ve sonrasınaiPad 2 ve sonrasına sunulacak olan iOS 7’yi geliştiriciler bugünden itibaren edinebilecekler.

Apple CEO’su Tim Cook‘un “iPhone çıktığından beri iOS’a yapılan en büyük değişiklik” sözleriyle tanımladığı iOS 7 güncellemesi, mobil işletim sisteminintasarımını tam anlamıyla yeniliyor. Değişen öğeler arasında simgeler, uygulamalar arasında saydamlık (örneğin klavyenin arkasındaki resimleri görebilme) var. Bunun yanında yeni tasarım size farklı ekranlar arasında daha tutarlı bir görünüm sunuyor.

Reklamlar

ios-car
Apple’ın iOS arayüzüne yıllardır alışanları şaşırtacak olan yeni tasarımda Control Center, en önemli yeniliklerden bir tanesi. iPhone veya iPad’de yukarı sürükleyerek çağırabildiğiniz ekran, cihazınızla ilgili birçok ayarı ekrana getiriyor. Bu ayarlar arasında çalan müziği kontrol etme, ekran parlaklığını ayarlama, bağlantıları açıp kapama, feneri açıp kapama ve fazlası var.

Yenilenen çoklu görev sayesinde Apple’a göre uygulamalar arasında gerçek bir çoklu görev özelliğine sahip olacağız. Firma bu yeniliğin pil ömrüne etki etmediğini iddia ediyor.

ios-

App Store‘da yapılan yenilikler ise uygulama ararken bize yeni seçenekler sunacak. Örneğin uygulamaları yaşına göre aratabilecek veya bulunduğumuz konumdaki popüler uygulamaları kolayca listeleyebileceğiz.

Yeni sekmelerle (artık 8 sekmeyle sınırlı değilsiniz), arayüzle ve ebeveyn denetimleriyle yenilenen Safari‘de bağlantı paylaşma, yer imleri, okuma listesi gibi işlevlerde geliştirmeler yapılmış. Sekme eşitleme işlevi sayesinde telefonda kaldığınız yeri masaüstünde okumaya devam etmeniz mümkün.

iOS 7’ye geleceği bir süredir konuşulan AirDrop ise etrafınızdaki kişilerle “telefonu dokundurmanıza gerek kalmadan” içerik paylaşmanıza izin veriyor. Bunun içinkarşınızdaki kişinin de iOS 7’ye sahip olması, paylaştığınızuygulamanın “Share Sheet” işlevini desteklemesi gerekli.

Yenilenen uygulamalar arasındaki kamera uygulaması, yenilenen arayüzünün yanı sıra canlı önizleme sunan yeni filtre seçenekleri sunuyor. Gözden geçirilen bir başka uygulama Photos ise “Moments” ile fotoğraflarınızı kategorilendiriyor. Bu sayede fotoğraflarınızı bulmak biraz daha kolay hale geliyor.

ios7

Arayüzü yenilenen Siri‘nin sesi de daha akıcı bir etkileşim için güncellenmiş. Artık bayan veya erkek sesleri arasında seçim yapmanız da mümkün. Twitter, Bing, Wikipedia ve hatta Bing’den arama sonuçları, Siri ile entegre edilmiş.

Otomobillere özel yeni iOS arayüzü, cihazınızın ve Siri’nin aracınızla sıkı bir biçimde bütünleşmesini sağlıyor.

Apple, böylelikle yıllardır değişmeyen ve kullanıcılarını yavaşça bıktırmaya başlayan iOS arayüzünü yepyeni bir görünüme büründürmeyi başarmış görünüyor. Önümüzdeki aylarda rakip platformlarla kıyasıya bir yarış içine girecek olan iOS 7’ye Windows Phone ve Android’den nasıl bir cevap geleceğini bizler de merak ediyoruz.

VİDEO

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*