Anasayfa / Teknoloji / Google’ın Sürücüsüz Araba Teknolojisi

Google’ın Sürücüsüz Araba Teknolojisi

Bilgisayar ve sensörler yardımıyla giden şoförsüz otomobiller ABD’nin bazı kentlerinde bir süredir test ediliyor. Haberdeki videoyu iyi izleyin. Bakalım siz de bizim kadar şaşıracak mısınız ?

Reklamlar

Şoförsüz araçlar, içkili otomobil kullanma, insan hatalarından kaynaklanan kazalar gibi birçok riski de ortadan kaldırmaya aday.

Belli bir hız limiti

Reklamlar

Sürücüsüz otomobiller yapay  beyinle aracın yakınındaki cisimleri algılıyor ve direksiyondaki kişinin hareketlerini taklit ediyor. Eller ve ayaklar kullanılmadan, verilen talimatlar yardımıyla kendi kendine giden otomobiller dünyanın birçok yerinde sokakta yürümekte bile zorlanan engelliler için de çözüm olabilir.

Sistem otomobili belli bir hız limitinde tutuyor. Aracın üzerindeki sensörler, diğer araçlar ile aradaki mesafeyi ayarlıyor. Rota, yola çıkmadan önce yol koşulları da dikkate alınarak manüel olarak belirleniyor.

Aracın tepesindeki lazer sistemi ise 15 metre içinde hareket eden her şeyi algılıyor. Örneğin bir çocuk yola fırladığında sistem bunu derhal fark ederek gerekli manevrayı yapıyor.Mühendislere göre sürücüsüz otomobiller sadece yolları güvenli yapmakla kalmıyor, birbirlerine çarpmadan çok yakın gidebildikleri için daha çok aracın hareket halinde olmasını sağlayarak trafik sıkışıklığını da azaltabiliyor.

ABD’de Kaliforniya, Nevada ve Florida’da sürücüsüz otomobilleri kullanmak yasalaştı.

Sürücüsüz otomobil testlerine başlayan Google’ın bazı çalışanları bu araçlarla işlerine gidip geliyor

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*