Anasayfa / Web Tasarım / Google Web Yöneticisi Aracları

Google Web Yöneticisi Aracları

Google-Webmaster
Google Web yöneticisi hakkında bilgiler
Google Sitemap web geliştiriciler ve web site sahipleri için en değerli araçlardan biridir. Google, sitemap’e bakarak sayfalarınızı indeksler, google web geliştirici araçlarını kullanarak sitenizin derinlemesine analizini yapabilirsiniz. Bu yazımızda Google Sitemap’deki yeniliklerden bahsedeceğiz.

Web site sahiplerinin yakından bildiği ve kullandığı Google Sitemap, web sitelerine eklenen içeriklerin Google tarafından çok daha hızlı bir şekilde indekslenmesine yardımcı olur. Google Web Master Tools (Web Yöneticisi Araçları) ile kullanılabilen Google Sitemap hizmeti sitenizdeki hangi sayfaların Google tarafından indekslendiğini, web sitenizdeki hataları vs. gösterir. Son günlerde Google Sitemap hizmetinden bazı yenilikler ve değişiklikler yaptı.

Reklamlar

Web Yöneticisi Araçları’na giriş yaptığınızda ilk olarak arayüzdeki değişiklik dikkatinizi çekecektir. Bildiğiniz gibi Google, Google+ ile birlikte arayüzlerde standart bir yapıya gidiyor, Sitemap hizmetinin arayüzü de bu kapsamda değiştirilmiş. Google Sitemap’lere web dışında, rss, resim, video, haber gibi içerik türlerini de ayrı site haritaları ile ekleyebiliyorsunuz. Sitenizde hangi içerik türlerinin ne kadarının google’a gönderildiğini/eklendiğini görebilirsiniz.

Google Sitemap’lerde yapılan bir diğer iyileştirme ise site haritalarının test edilmesinde. Daha önceleri site haritanızı google’a test ettirdiğinizde sitenizdekiiçerikleri indekslemeden sadece hataları gösteriyordu. Yeni durumda site haritanız çok daha hızlı bir şekilde test edilecek, hatalar için beklemeniz gerekmeyecek.

Reklamlar

Son yapılan değişiklik ise site haritalarının silinmesi ile ilgili. Site haritanızı sildiğinizde o site ile ilgili tüm bilgiler ve varsa diğer site sahiplerinin bilgileri de Google Sitemap’ten silinir. Yalnız, site haritanızı Web Yöneticisi Araçları’dan sildiğinizde google sitemap.xml dosyanızı hala indekslemeye devam edebilir, bunun için robots.txt ile sitemap.xml dosyasının google bot’lar tarafından erişilmesini engellemeniz gerekir

http://www.google.com.tr/intl/tr/webmasters/

www.ozengen.com

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*