Anasayfa / Teknoloji / Google Sualtı Teknolojisi
Sponsorlu Bağlantılar

Google Sualtı Teknolojisi

Okyanusların  ve resiflerin görmemizi sağlayan Google Ocean Street View’ın uygulamasının ardında bilim adamları ve uzmanlardan oluşan büyük bir ekip bulunuyor. Peki bu görüntüler nasıl ortaya çıkıyor işte cevabı.

Google Maps ve Street View, Google’ın en çok kullanılan ve hayat kurtaran uygulamalarının başında geliyor. Street View uygulamasını her geçen yıl geliştiren Google, Google Sky ile gökyüzünün derinlerinin bizlere gösterirken Google Ocean ile denizler altına yolculuk yapmamızı sağlıyor. Geçtiğimiz hafta  gerçekleşen Google I/O 2013 konferansında, Ocean View uygulamasının nasıl çalışdğına dair bilgiler paylaşıldığı da ortaya çıktı. Peki Ocean View’in arkasında neler var?

Sponsorlu Bağlantılar

Google’ın-Su-Altı

Tahmin edebileceğiniz Google Ocean Street View uygulamasının akasında ilginç bir mühendislik söz konusu. Fotoğraf makinelerimizde kullandığımız objektifler tuzlu su ve basınca dayanamadığı için Google mühendisleri özel bir kapsül geliştirmek zorunda kalmışlar. Kapsüle yerleştirilen 3 geniş açılı  objektif, sağ ve solda bulunanlar 180 derece açıyla yanları, ortada bulunan objektif 180 derece açıyla cepheden görüntüleri kaydediyor ve görüntüleri birleştirerek 360 derecelik panaromik görüntüler ortaya çıkarıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

SVII adlı dalgıç robot kamerada çekimlerde kullanılan diğer bir araç. Küp şeklindeki dalgıç kamera üzerindeki pervaneler seyesinde istenilen yöne doğru yönlendiriliyor. SVII, batarya ile çalışıyor ve uzaktan kontrol ediliyor. SVII üzerindeki kameralar ise tablet aracılığıyla yönlendiriliyor. Üzerinde GPS, pusula ve daha birçok sensörü barındıran robot kamera, her 2 metrede ya da her 3 saniyede bir görüntü kaydederek, 3000 balık gözü, 1000 doğrusal atımlı görüntü kaydedebiliyor.

Google’ın-Su-Altı-teknoloji

Şuan için Google Ocean Street View ekibinde bu kameralardan 4 adet bulunuyor ve kameraların fiyatları 50 bin dolardan başlıyor. Görüntü kapasitesini 150 bin görüntüye çıkarmayı ve resiflerin 3D modellerinin oluşturmayı hedefleyen ekip dalgıçlara ihtiyaç olmadan daha uzun süreler suda kalıp daha derinlere dalabilecek, kendi başına hareket edebilen robotik kamera üzerinde çalışıyor.

Kaynak:Scroll

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya’da doğdu. Netaş’ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın