Anasayfa / İnternet / Google’dan herkese “bedava” 15 GB

Google’dan herkese “bedava” 15 GB

googledan_bedava_15

ABD’li internet devi Google bu kez de bütün kullanıcılara bedava 15 GB veri alanı sağlayacağını duyurdu.

Şirket daha önce sunduğu her hizmet için farklı veri depolama kapasitesi sağlıyor, bu da kullanıcıların kafasının karışmasına yol açıyordu.

Reklamlar

Ürünlerini düzenli aralıklarla güncelleyen ve gerektiğinde bazı ürünlerini kullanıcıların tepkisini de göze alarak kullanımdan kaldırmaktan çekinmeyen Google’ın bu yeni hamlesiyle birlikte, başlıca ürünleri arasında yer alan e-posta ve cloud (bulut bilişim) hizmetleri üzerinden rakiplerine yine önemli fark atması bekleniyor.

Google bugüne kadar kullanıcılarına “Gmail” için 10 GB ve cloud hizmeti “Google Drive” için de 5 GB’lık alanı ücretsiz olarak sağlıyordu. Şimdi bu ayrımı kaldırmaya karar veren şirket artık Google hesabı olan her kullanıcıya e-posta, fotoğraf albümü ve diğer verileri için 15 GB’lık depolama alanını ücretsiz olarak sunacak.

Reklamlar

Kullanıcılar kendilerine sağlanan alanı şirketin sosyal ağı Google+ üzerinden yapacakları paylaşımları için de kullanabilecek. Bu sayede kullanıcıların Picasa, Gmail ya da Google+ fark etmeksizin hangi hizmet için ne kadar veri alanına ihtiyaç duyduklarına kafa yorması gerekmeyecek.

 

ABD’li şirketin kurumsal blogunda yer alan açıklamada, daha fazla online kapasiteye ihtiyaç duyan kullanıcıların ise ayda 4,99 Dolar (3,84 Euro) ödeyerek 100 GB’lık fazladan alan kullanabileceği belirtildi. Ayda 9,99 Dolar (yaklaşık olarak 7,69 Euro) ödeyen kullanıcılar ise 200 GB’lık ek alandan istifade edebilecek.

KULLANICILAR NEYİ NEREYE KULLANDIĞINI BİLECEK

Google bu yeniliklerin haricinde sanal sürücü hizmeti Google Drive’ın arayüzünü de yenileyerek, bu sayfada ek alan satışının ötesinde bilgilere de yer verecek.

 

Buna göre kullanıcılar Google Drive’ın yenilenen arayüzünde, ücretsiz ya da ücretli olarak yararlandıkları veri alanının ne kadarını hangi Google servisi için kullandıklarını görebilecek. İlerleyen haftalarda bütün kullanıcıların yeni düzenlemeden peyderpey istifade etmesi öngörülüyor.

GOOGLE, PROGRAMLA DİLİ GO’YU DA YENİLEDİ

Bu arada sadece cloud hizmetlerini yenilemekle kalmayan Google, kendi programlama dili Go’nun da yeni sürümünü kullanıma sundu. Böylelikle bu dilde geliştirilen programların daha hızlı çalıştırılması mümkün olacak. Google’ın Go’nun 1.1′i sürümünü duyururken açık kaynak kodlu (Open Source) yazılım geliştiricilere teşekkür etmeyi de ihmal etmemesi dikkatlerden kaçmadı.

“GO” NE İŞE YARIYOR?

Go dilini kullanan programcılar Linux, Windows ve MacOS gibi farklı işletim sistemleri için yazılım geliştirebiliyor. Bu dilde ayrıca ARM tabanlı işlemcileri kullanan mobil cihazlara da yazılım geliştirmek mümkün oluyor.

 

Google’ın programlama dili Go’da özellikle hız ve güvenlik unsurları öne çıkıyor. Kökleri C programlama diline yaslanan Go’da C++ ya da Java’nın sağladığı bazı işlevlerden özellikle kaçınılıyor. Go, başta Google servisleri gelmek üzere link kısaltma servisi Bit.ly tarafından da kullanılıyor.
Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. bedava haklarımı alıp kullandım ne kadar sürer acaba

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*