Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook’un Altın Kuralları

Facebook’un Altın Kuralları

İnternet dünyasının gündeminden düşmeyecek haberlerden biri de, şifre veya kişisel bilgilerin çalınması! Bilgilerinize kimsenin erişmesini istemiyorsanız bizden size 5 tavsiye!

Sosyal medya, internette zaman geçirme veya paylaşarak sosyalleşme denildiğinde ilk akla gelen platform Facebook oluyor. Türkiye’de kullanıcıların fazlasıyla zamanını geçirdiği Facebook, kişilerin özel hayatlarını arkadaş listesine sunma konusunda oldukça başarılı. Mobil uygulamaların veya zero.facebook.com’un kullanıcılar tarafından vazgeçilmez olması ise kullanıcıların pişmanlığıolabiliyor.

Reklamlar
Facebook’un gündelik yaşamdaki bu kadar özel bilgilerin paylaşılması, kimi zaman eğlenceli durumlara ev sahipliği yapsa da, kimi zaman ise tam aksine aleyhinde işler yapılmasına veya sanal saldırganların hedefi haline dönüşüyor.
Her ne kadar sosyal medyanın hesap ve gizlilik ayarları kullanıcıya seçenek olarak sunuluyor olsa da, ilk profil açıldığında veya hiç ayarlara dokunulmadığında ayarlar, gizlilik adına en büyük tehditlere kapı aralayacak kadar güvensiz olarak geliyor.
Facebook’ta kendinizi daha güvende hissetmenin, hem gerçek hayattaki kötü çevreden hem de sanal saldırganların hedefi olmamak için gizlilik ayarlarında dikkat edilmesi gereken 5 madde bulunuyor.
1)    Eğer duvarınızda veya bir arkadaşınızın duvarında paylaştığınız gönderilerin ayarlarına daha önce müdahale etmemişseniz, “Arkadaşınızın arkadaşı” özel gönderilerinizin tümünü görebilecek gibi ayarlanır.
 
2)    Paylaştıklarınızı istemediğiniz kişilerin görmemesi için yaptığınız “Özel” ayarlar da görmemesi için yeterli değil. Eğer paylaştığınız gönderiye birini etiketler veya başka biri etiketlerse, etiketlenen kişi ve arkadaşları görebiliyor.
 
3)    Kamuya açık bir etkinlik veya genel bir sayfa paylaşımında bulunduğunuzda, bu paylaşımın gizlilik ayarlarını değiştiremezsiniz. Sadece o paylaşımı silme yetkisine sahip olursunuz.
 
4)    Gizlilik ayarlarını “Arkadaşımın arkadaşı” olarak belirlemişseniz ve bir paylaşımı arkadaşınızın sayfasında paylaşmışsanız, İstemediğiniz kişiler yine de paylaşımlarınızı görebileceklerdir.
 
5)    Paylaştığınız durum/fotoğraflar, herkese açık olsun veya sadece arkadaşlarınız olsun, tanımadığınız birçok insanın sizi gördüğünü ve Arkadaşlıktan çıkardığınız kişilerin dahi sizi takip edebildiğini unutmayın.
Daha güvenli bir sosyal ağ için, ayarlarınızı sürekli kontrol etmeyi unutmayın.
Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*