Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook’tan Dünyayı Degistirecek Proje

Facebook’tan Dünyayı Degistirecek Proje

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, tüm dünyayı etkileyecek büyük planını ortaya çıkardı!

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, interneti tüm dünyaya ulaştırmayı amaçlayan yeniInternet.org girişimini resmi olarak duyurdu. Bu hedef için bir araya gelen şirketler arasında Facebook, Samsung, Qualcomm, Nokia ve Ericsson var.

Reklamlar

İnternetin dünyanın üçte ikisine henüz ulaşmadığı bilinen bir gerçek. Ortaklıktan gelen açıklamaya göreyse Internet.org, 3 farklı alanda mücadele verecek. Bunlardan “satın alınabilirlik“, ortaklığın kurucularının internet bağlantısını daha ucuza sağlamak üzere çalışmaları anlamına gelecek. Çalışmalar arasında daha uygun fiyatlı akıllı cepler üretmek, veri sıkıştırmasına ve diğer tekniklere odaklanarak daha az bant genişliği kullanmak ve fazlası var. Girişimi başka bir hedefi, hedef bölgeler için daha ucuz, daha çok internet erişimi sağlayacak iş modelleri geliştirmek.

Mozila’nın Firefox OS ile, Google’ın ise Project Loon ile ikinci dünya ülkelerine internet bağlantısı ulaştırmak üzere çalıştığı biliniyor. Ancak gerçek bir çözüm için daha çok şirketin bir araya gelerek buna benzer bir girişim ortaya çıkarmaları gerekiyordu.

Reklamlar

Zuckerberg, yaptığı açıklamada insan haklarından sıkça bahsederken bu işe odaklandığını, çünkü “neslimizin en büyük zorluklarından bir tanesinin internet bu olduğunu” söyledi. Yine de Zuckerberg’in bu önemli amacına ulaşması için daha fazla şirketin desteğine ihtiyacı olacak.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*