Anasayfa / Sosyal Medya / Mark Zuckerberg’in Facebook Sayfası Hacklendi
Mark Zuckerberg face

Mark Zuckerberg’in Facebook Sayfası Hacklendi

Önce bulduğu bu önemli açığı Facebook’a bildirdi, ciddiye alınmayınca bakın ne yaptı!

Yazılımlar oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduklarından geliştiricilerin gözünden kaçan hatalar her zaman çıkabiliyor. Yazılım firmaları bu nedenle yazılımlarındaki hataları ve güvenlik açıklarını bulan kullanıcılara çeşitli ödüller dağıtıyorlar. Facebook da yaklaşık 2 yıl önce başlattığı bir program kapsamında hataları rapor eden kullanıcılarına ödeme yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde Filistin’den Khalil adındaki bir güvenlik araştırmacısı, RT News‘un raporuna göre bulduğu açığı Facebook’a bir hata raporu gönderdi. Gönderdiği raporda bahsettiği açığın “bir hata olmadığı” cevabını alan Khalil, ciddiye alınmadığını görünce bu kez hedefine Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘i aldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Khalil, bulduğu açık sayesinde normalde yazma iznine sahip olmadığı Mark Zuckerberg’in duvarına açıkla ilgili bilgiler yapıştırdı. Khalil’in Zuckerberg’in duvarına yazdığı bu mesajın üstünden dakikalar geçmeden Facebook, açığın detaylarını öğrenmek üzere Khalil’e ulaştı. Khalil’in hesabı, bu davranışı üzerine dondurulurken açık kısa sürede onarıldı. Ancak Facebook, Khalil’e herhangi bir ödemeye yapmayacağını, araştırmacının hareketinin hizmet şartlarını çiğnediğini ileri sürüyor.

Bu açığın, aslında bir açık olmadığı, kullanıcıları izlemekte kullanılan NSA PRISM programının bir parçası olduğu iddiaları da var. Ancak bu iddialara inanmak, bizce biraz güç.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatyada doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın